Nursultan Nazarbayev

Kazakistan’ın İlk Ve Tek Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev

Kazakistan, Sovyetler Birliği’ne bağımlı bir ülke iken bağımsızlığını ilan etmiş olan bugünkü yedi bağımsız Türk devletinden birisidir. Kazakistan’ın 24 Nisan 1990 tarihinde, Sovyetler Birliği Yüksek Sovyeti olan Nursultan Nazarbayev, Kazakistan’da seçilen ilk cumhurbaşkanı olarak 1991 yılında göreve gelmiştir. Göreve geldiği yıl bulunmayan Cumhurbaşkanlığı makamı oluşturulmuş ve kendisi bu makama seçilmiştir.

Dünyaca ünlü bir siyasetçi olarak birçok farklı siyasi oluşumun içerisinde bulunmuş ve Kazakistan’a büyük katkılar sağlamıştır. Asıl mesleği mühendislik olan Nazarbayev, 1940 yılında Kazakistan’ın Almatı kenti Qaskelen ilçesi Şamalğan köyünde doğmuştur. 1962 ve 1965 yılları arasında Metalürji bölümü eğitimini tamamlayan Nazarbayev, daha sonra mühendislik eğitimini tamamlayarak 1965’ten itibaren mesleğinde çalışmalar yapmıştır.

İlerleyen dönemlerde siyasi hayata atılan Nursultan Nazarbayev, 1971 yılının Haziran ayında Kazakistan Komünist Partisi’nin Demirbağ şubesinde görev almış ve daha sonraki dönemlerde mesleği ile ilgili İşletme Başkan Yardımcılığı ve yine Kazakistan Komünist Partisi’nde birçok farklı görevde bulunmuş ve 1989 yılında partinin birinci sekreterliğine seçilmiştir.

1990 yılında Kazakistan’ın ilk cumhurbaşkanı seçildiği dönemden sonra 1991 yılında gerçekleştirilen halk oylamasında %98,7 oy alarak Kazakistan’ın ilk devlet başkanı seçilmiştir. Daha sonra 1995 yılında yapılan seçimlerle 2000 yılına kadar bu görevi uzatılmış ve uzun yıllar boyunca devam ettirdiği devlet başkanlığı görevini 26 Nisan 2015 tarihinde yapılan son seçimlerde pekiştirmiş ve %97,5 oy olarak 5 yıl daha başkan olarak seçilmiştir.

Farklı Görevleri Ve Vasıflarıyla Nursultan Nazarbayev

Büyük bir siyaset adamı ve dünyaca ünlü bir kişilik olarak Nursultan Nazarbayev, Kazakistan Cumhurbaşkanı olma vasfı yanında 2009 yılında Nahcıvan‘da gerçekleştirilen “Türk Dili Konuşan Devlet Başkanları Zirvesi” kapsamında bulunduğu teklifle “Türk Dilli Ülkeler İşbirliği Konseyi”nin kurulmasını önermiştir. Bu öneri oybirliğiyle kabul edildikten sonra kendisi, Türkiye’den sonra en büyük katkıyı sağlayan kişi olarak etkili çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Evli ve üç kız babası olan Nazarbayev, 2010 yılında Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Kazakistan’a gerçekleştirdiği mühendislik çalışmaları sayesinde birçok bilimsel katkı sağlayan Nazarbayev, aynı zamanda yazdığı kitaplarla dünyada ve Kazakistan’da ekonomi, siyaset ve tarih üzerine birçok eser ortaya koymuştur.

Nursultan Nazarbayev Ve Dünya Genelindeki Politikaları

Günümüzde Kazakistan’ın birçok dış ülke ile gerçekleştirdiği siyasi etkileşimler ile birlikte Nursultan Nazarbayev, Rus liderler ile ilişkisini çok güçlü bir şekilde sürdürmektedir. Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in sürdürmüş olduğu dış politikalar, Kazakistan’ın siyasetinde ve yaşayışında bir denge oluşmasını sağlarken eski Sovyetler ülkeleri arasında Batı ile ilişkisini en üst seviyeye ulaştıran ülke olmuştur.

Batı ülkeleri ile gerçekleştirilen iyi ilişkiler yanında Nazarbayev, döneminde ekonomik ve siyasal anlamda bölgede bulunan ülkeler ile de doğru bir çalışma sergilenmiş ve bu sayede İran gibi bir ülkeyle dış ticaret hacmi çok yüksek noktalara ulaşan anlaşmalar gerçekleştirilmiştir.

Dünya siyasetinde uzlaştırıcı bir lider olarak görev alan Nazarbayev, Suriye iç savaşı zamanında da devreye girerek Suriye rejimi ile iç savaş sonrası ilişkiler geliştirmiş ve bu konuda Astana‘da gerçekleştirilmesi talep edilen bir toplantıya ev sahipliği yapmayı kabul etmiştir.

Siyasi hayatı boyunca ve günümüzde halen Türkiye ile sürekli bir şekilde iyi ilişkiler kurabilen Başkan Nazarbayev, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye’ye destek vererek Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyarette bulunmuştur. 2015 yılında Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizinde de önemli bir arabuluculuk üstlenen Başkan, Türk-Rus ilişkilerinin çözümlenmesi için çalışmalar gerçekleştirmiştir.

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Kimdir Kategorisinde Olanlar

Rauf Denktaş

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı, Türk siyasetçi, yazar ve hukukçu Rauf Raif Denktaş,

Ali Fuat Cebesoy

Türk İstiklal Savaşı komutanı, Atatürk‘ün silah arkadaşı, Türkiye Cumhuriyeti‘nin kurucularından biri olan Ali Fuat Cebesoy, 93

Halide Edip Adıvar

Türk yazar, öğretmen, siyasetçi ve akademisyen Halide Edip Adıvar, 1884 yılında Ceyb-i Hümayun katibi Mehmet Edib

Muharrem Ergin

Büyük dilbilimci ve Türkolog Muharrem Ergin, 1923 yılında (o dönemler SSCB yönetiminde olan) Ahıska şehrinde Haydar

Zübeyde Hanım

Mustafa Kemal Atatürk‘ün annesi Zübeyde Hanım, 1857 yılında Feyzullah Efendi ile Ayşe Hanım‘ın evliliğinden Selanik‘e bağlı