Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı başlatılmış, 15 Kasım 1983‘te ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilan edilmiştir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Akdeniz’de bulunan Kıbrıs adasının kuzeyini teşkil edip, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye Cumhuriyeti ve Türkmenistan ile birlikte ‘Yedi Bağımsız Türk Devleti‘nden bir tanesidir. Başkenti Lefkoşa‘dır.

Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Başkent Lefkoşa’dan bir görüntü.

Bağımsızlığı yalnızca Türkiye tarafından tanınmakta olan Kıbrıs, “Yavru Vatan” (Kıbrıs’ta yaşayan Türkler bu söylemden pek hoşlanmazlar. Hoşlanmamak konusunda da haklılar.) olarak nitelendirilmekte ve ülkeye uygulanan ambargo nedeniyle her alanda Türkiye tarafından desteklenmektedir.

Ülkenin komşuları; kuzeyde Türkiye, doğuda Suriye ve Lübnan, güneyde İsrail ve Mısır, batıda Güney Kıbrıs Rum Kesimi‘dir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Haritası

Adanın Türklerle ilk teması 1571‘de Magosa‘nın teslim olmasının ardından, tamamen Osmanlı Devleti‘nin hakimiyeti altına alınmasıyla gerçekleşmiştir. Adada Türk nüfusu, fetihten sonra Karamanlıların buraya göç ettirilmesiyle oluşmuştur.

19. yy‘a kadar Osmanlı idaresinde kalan ada, I. Dünya Savaşı‘nda Osmanlı Devleti’nin yenilmesiyle İngiliz yönetimine geçti ve sömürgelerinden biri haline geldi.

1960‘da Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu, Rumlar adanın Yunanistan‘a bağlanmasını istiyorlardı ve Kıbrıs Türkleri‘ne tacizler başladı. Rumlar köyleri basarak çok sayıda Türk’ü öldürdüler.

Bunun üzerine 1974‘te Kıbrıs Barış Harekatı başlatılmış, 15 Kasım 1983‘te ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilan edilmiştir.

Ülkenin nüfusu 286.257 olup, ülke yarı başkanlık sistemiyle yönetilmektedir. Bayrağı, beyaz zemin üzerine üstte ve altta kırmızı şerit ile ortada kırmızı renkte ay ve yıldızdan oluşmaktadır.

KKTC’nin para birimi Türk Lirası‘dır, ekonomik anlamda büyük ölçüde Türkiye’ye bağımlıdır. Eğlence ve turizm sektörü gelişmiştir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Marşı

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilâl!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celâl?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helâl…
Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklâl!

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Bağımsız Türk Devletleri Kategorisinde Olanlar

Azerbaycan Cumhuriyeti

Azerbaycan, Güney Kafkasya’da yer alan; Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye Cumhuriyeti ve Türkmenistan

Kazakistan Cumhuriyeti

Kazakistan, Orta Asya’da yer alan; Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye Cumhuriyeti ve Türkmenistan ile

Kırgızistan Cumhuriyeti

Kırgızistan, Orta Asya’da bulunmakta olup; Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Özbekistan, Türkiye Cumhuriyeti ve Türkmenistan

Özbekistan Cumhuriyeti

Özbekistan, Orta Asya’da yer alan; Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Türkiye Cumhuriyeti, ve Türkmenistan

Türkiye Cumhuriyeti

Türkiye, Avrupa ve Asya’nın kesişim noktasında olup; Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Özbekistan ve