Azerbaycan Cumhuriyeti

Azerbaycan , SSCB’nin çöküşüyle 18 Ekim 1991‘de bağımsızlığını ilan etmiştir.

Azerbaycan, Güney Kafkasya’da yer alan; Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye Cumhuriyeti ve Türkmenistan ile birlikte ‘Yedi Bağımsız Türk Devleti‘nden bir tanesidir. Başkenti Bakü‘dür.

Azerbaycanlılar öz be öz Türk‘tür. Bilinenin aksine Azerbaycan’da yaşayanlara “Azeri” diye hitap etmek yanlıştır. Azerbaycan, Anadolu gibi bir bölgedir. Nasıl Anadolu’da yaşayan Türklere “Anadi” denilmiyorsa Azerbaycan’da yaşayan Türklere de “Azeri” denemez.

Bakü, Azerbaycan Cumhuriyeti
Başkent Bakü’den bir görüntü.

Ülkenin komşuları; kuzeyde Rusya ile Gürcistan, güneyde İran, batıda Ermenistan ve güneybatıda Türkiye‘dir. Ayrıca Hazar Denizi‘ne kıyısı bulunmaktadır.

Azerbaycan Haritası

Rusya İmparatorluğu‘nun egemenliğinden çıkıp 28 Mayıs 1918‘de kurulan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti, Orta Doğu’da kurulan ilk laik ve demokrat ülke olma özelliğini taşır. Ancak bu devlet 1920’de Kızıl Ordu‘nun Azerbaycan’a girmesiyle Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği‘ne katılmak zorunda kalmıştır. SSCB’nin çöküşüyle 18 Ekim 1991‘de bağımsızlığını yeniden ilan etmiştir.

Kendisine bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti vardır.

SSCB’nin son döneminde Ermenistan’ın Azerbaycan’a bağlı Dağlık Karabağ üzerinde hak iddia etmesiyle iki ülke arasında savaş ortaya çıktı. Dağlık Karabağ bölgesinde bulunan Hocalı kasabası 26 Şubat 1992 tarihinde büyük bir katliama tanık oldu. Ermeni güçler Azerbaycan Hükümeti’nin verilerine göre tam 613 sivili katletti, Hocalı Katliamı!

Azerbaycan, Meksika, Pakistan, Kolombiya, Çek Cumhuriyeti, Bosna-Hersek, Peru, Honduras, Sudan ve ABD’nin bazı eyaletlerince tanınmaktadır.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında Karabağ yüzünden çıkan savaş halen devam etmektedir.

Ülkenin nüfusu 9.611.700 olup, yönetim biçimi cumhuriyettir. Bayrağı; gök mavi, kırmızı ve yeşil renkteki yatay şeritler ile kırmızı zemin üzerinde beyaz renkli hilal ve sekiz köşeli bir yıldız bulunmaktadır.

Azerbaycan’ın para birimi olan Manat, dünyanın en değerli para birimleri arasındadır.

Azerbaycan, 11 iklim çeşidinin 9’una sahiptir, bu nedenle verimli tarım arazileri vardır. Tarım ve hayvancılık gelişmiştir.

Azerbaycan, dünyanın en eski petrol ihracatçısıdır, ekonomisi de petrole dayalıdır. Bakü – Tiflis – Ceyhan Petrol Boru Hattı 1.768 km uzunluğundadır ve Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden geçer. Petrolden sonra en önemli gelir kaynağı ise doğalgazdır.

Ülkenin eğitim düzeyi diğer Türk devletleri arasında en iyi konumdadır.

Bakü – Tiflis – Ceyhan Petrol Boru Hattı
Bakü – Tiflis – Ceyhan Petrol Boru Hattı

Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Marşı

Azerbaycan! Azerbaycan!
Ey kahraman evladın şanlı vatanı!
Senden ötürü can vermeye cümle hazırız!
Senden ötürü kan dökmeye cümle kadiriz!
Üç renkli bayrağınla mesut yaşa!

Binlerle can kurban oldu,
Sinen harbe meydan oldu!
Hukukundan geçen asker!
Heri birer kahraman oldu!

Sen olasın gülistan,
Sana her an can kurban!
Sana binbir muhabbet,
Sinemde tutmuş mekân!

Namusunu hıfzetmeye,
Bayrağını yükseltmeye,
Namusunu hıfzetmeye,
Bütün gençler müştaktır!

Şanlı vatan! Şanlı vatan!
Azerbaycan! Azerbaycan!
Azerbaycan! Azerbaycan!

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Bağımsız Türk Devletleri Kategorisinde Olanlar

Kazakistan Cumhuriyeti

Kazakistan, Orta Asya’da yer alan; Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye Cumhuriyeti ve Türkmenistan ile

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Akdeniz’de bulunan Kıbrıs adasının kuzeyini teşkil edip, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye

Kırgızistan Cumhuriyeti

Kırgızistan, Orta Asya’da bulunmakta olup; Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Özbekistan, Türkiye Cumhuriyeti ve Türkmenistan

Özbekistan Cumhuriyeti

Özbekistan, Orta Asya’da yer alan; Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Türkiye Cumhuriyeti, ve Türkmenistan

Türkiye Cumhuriyeti

Türkiye, Avrupa ve Asya’nın kesişim noktasında olup; Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Özbekistan ve